LV | RU | EN

Vēsture

 

Rolando Toro Araneda (1924 - 2010)

 
"Cenšos atsaukt no pagātnes pirmos biodejas momentus, senos žestus, tikšanās ar draugiem pāri plūstošajā mūzikas priekā. Biodeja manā dzīvē ienāca slepeni un noslēpumaini.Tā pieauga spēkā un modināja cilvēku interesi, izraisot pārsteidzošas izmaiņas  dažos cilvēkos , bet īpašs bija tas, ka tā izraisīja sajūsmu un cerību dzīvei. Biodeja radās no personīgās pieredzes - tiklīdz es atklāju tās struktūru, es varēju rast tās pamatojumu dzīves (dzīvības) zinātnēs, īpaši bioloģijā. Es ticu, ka tie bija daudzi spēki, kas manifestējās manī, lai beidzot rastu  šo mākslas, zinātnes un mīlestības saistību. Sastapos ar paradoksālām pieredzēm, kuru iezīmes bija gan brīnišķas, gan biedējošas."
/Rolando Toro/
 
 
 
Rolando Toro Araneda  ir biodejas (biodanza) metodes izveidotājs. Viņš dzimis 1924.gada 24.aprīlī Čīlē  Koncepcionā (Conception). Sākotnēji R.Toro darbojies Santjago  Katoļu  universitātes  Ekspresīvās un radošās psiholoģijas fakultātē, kur bijis profesors un Psiholoģijas un mākslas katedras vadītājs.
Vēlāk, darbojoties šīs universitātes Medicīnas fakultātes  Antropoloģiskās medicīnas centrā, R.Toro intensīvi pētīja apziņas paplašināšanas metodes. Santjago psihiatriskās klīnikas  pētniecības institūtā viņš pētīja garīgo slimību neiroloģiskos aspektus un 14 gadus vadīja savu psihoterapeitisko praksi. Strādājot Santjago psihiatriskās slimnīcas  psihiatriskās pētniecības centrā un labošanas iestādes  zinātniskajā padomē, Rolando Toro izdevās izstrādāt dziļāku un universālāku garīgās veselības ideju.
Biodanza metodes teorētiskais modelis tika izveidots daudzu gadu pētījumu laikā  darbā ar psihiski slimajiem psihiatriskajā slimnīcā. Radītais teorētiskais modelis tās autoram deva iespēju strādāt aizvien plašākā diapazonā.
 Rolando Toro ir piešķirts  goda profesora nosaukums Buenosairesas (Argentīna) Atklātajā Amerikas universitātē.  Viņš ir ticis nominēts arī Nobela Miera  prēmijai par savu ilgadējo darbu visā pasaulē darbu ar Biodanza metodi.
R.Toro ir bijusi daudzpusīga un radoša personība, zinātnieks un mākslinieks. Viņš ir ne tikai vairāku psihoterapijas grāmatu autors, bet izdevis arī vairākas dzejas grāmatas.  R.Toro gleznu izstādes ir bijušas Brazīlijā,  Itālijā un Francijā.
R.Toro bijis pasaules apceļotājs un viņa dzīvesvietas ir bijušas daudzās pasaules valstīs, tajā skaitā Argentīnā, Brazīlijā un Itālijā.
1998. gadā R.Toro atgriezās savā dzimtenē Čīlē. Viņš turpināja dejot biodeju, ceļoja pa pasauli vadot  meistarklases līdz pēdējai nedēļai pirms savas nāves, gandrīz līdz 86 gadu vecumam.
Viņa radīto metodi šobrīd praktizē vairāk kā 50 pasaules valstīs - visā Eiropā, Dienvidamerikā, Dienvidāfrikā, Japānā un kopš 1999.gada nogales arī Latvijā.