LV | RU | EN

Metode

Biodeja  jeb BIODANZA

Biodeja (Biodanza tulk: BIO - dzīve, DANZA - deja) nozīmē "izdejot dzīvi", tās mērķis ir uzlabot cilvēku dzīves caur atgriešanos pie savas patiesās būtības, radīt iekšējā pozitīvā emocionālā līdzsvara izjūtu. Biodeja attīsta un pilnveido cilvēka organisma psihofizioloģisko integrāciju ar kopējiem dabas bioloģiskajiem principiem, ko biodanza radītājs Rolando Toro Araneda nosaucis par biocentrisko pieeju. Biodejā izmantotā mūzika, kustība, ekspresija un vienotības izjūta ir droša vieta, kur atkal savienoties ar dzīves prieku un labsajūtu.

Biodejas metode izmanto unikālu intensīvu, dzīvesprieka  pieredzes radīšanu, ko  sauc par vivenciju, īpašas transa un regresijas formas caur kustībām un mūziku, kas kopumā veicina katram indivīdam piemītošo cilvēciskā potenciāla atmodināšanu.

Biodeja ir unikāla personības attīstības, fiziskās un psihiskās veselības pilnveidošanas metode. Biodejas metodes teorētiskā modeļa pamatā ir ideja par dzīvo sistēmu (bioloģiskās, psiholoģiskās, sociālās sistēmas) autoregulācijas un pašregulācijas iespēju. Cilvēka psihofizioloģisko sistēmu integrācija un dziedināšana tiek veicināta caur deju, ritmu, autentiskām kustībām, saskarsmes vingrinājumiem un mūziku, un savstarpēju mijiedarbību grupā. Grupa veido drošu un atbalstošu vidi, telpu, kur katram attīstīt spēju būt brīvam gan savās kustībā, gan izjūtās par sevi, gan empātiski izjust citu izpausmes. Intervence notiek izdejojot daudzveidīgu dzīves pieredzi caur cilvēcisku satikšanos, savstarpējo atbalstu un empātiju, afektivitāti, pieskārieniem, kas veicina sevis un citu  sensitīvāku uztveri, ķermeniskā pieņemšanu, atjaunojot pamatdrošības un pamatuzticēšanās izjūtu pašam par sevi un pasauli kopumā. Biodeja veicina cilvēka iekšējo resursu un pozitīvā potenciāla atraisīšanos un integrēšanos ikdienas dzīvē.

Kas rada grūtības būt veselam un laimīgam dzīvē?

Liela daļa mūsdienu cilvēku  savu  dzīvi pavada kā mašīnā braucot pa ātrgaitas šoseju  ar līdz galam nospiestu gāzes pedāli! Viņu nervu sistēma ir hroniski pārslogota - aktivizēta negatīvā veidā ar retu iespēju tikt atpūtinātai.

Daudzi dzīvo ilgstošā apspiestā naidīgumā, dusmās, trauksmē vai bailēs. Ir cilvēki, kuri ir it kā iestrēguši šoka stāvoklī, vai jūtas savā dzīvē nelaimīgi un bezspēcīgi. Visos šādos gadījumos nervu sistēma ir hroniski apspiesta. Šo simptomu kopums ir dažāds, taču  rezultāts ir kopīgs – hroniski apspiestas emocijas izraisa stāvokli, ko dēvē par depresiju vai hroniskas izdegšanas stāvokli. Dzīvošana šādi ilgstoši emocionālos stāvokļos, izraisa nopietnas veselības problēmas un nelaimīgas, grūtas dzīves.

Biodeja var būt risinājums!

Biodeja ir efektīvs veids, lai dotu  ķermeņa nervu sistēmai iespēju nonākt līdzsvarā. Nodarbības sākumā mēs aktivizējam nervu sistēmu pozitīvā veidā – ar prieku,uzmundrināšanu un pozitīvu kontaktu ar citiem cilvēkiem. Pēc tam relaksējot nervu sistēmu – nodarbības relaksējošā un plustošā daļā. Nervu sistēma iegūst iespēju izmainīt un radīt jaunu līdzsvaru – tādu, kas pamatojas labsajūtā un rada hronisku laimes stāvokli. Mēs izmtojam kustību, mūziku un kontaktu ar citiem cilvēkiem, lai panāktu šīs izmaiņas. Nekādu zāļu vai mikstūru.

Kam biodeja ir piemērota?

Biodeja (biodanza) ir domāta visu vecumu cilvēkiem. Ieguvēji ir gan vientuļi, gan precējušies, stresaini vadītāji, un protams arī bērni. Uzņēmumi ir atklājuši, ka tā palīdz komandas veidošanā. Visi var gūt labumu no tiešas komunikācijas, kas nāk no sirds. Biodeja ir piemērota gan pieaugušo grupās, gan bērnu grupās, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kā arī veciem cilvēkiem.

Biodejas mērķis ir sasniegt augstu dzīves kvalitāti. Tas nozīmē mazināt stresu, sasniegt dziļāku izpratni par sevi un attīstīt savu iekšējo radošo potenciālu un spēju labāk saprasties ar citiem. Biodeja veicina cilvēka integrāciju visos līmeņos – prāts, jūtas un reakcijas. Nereti mēs ikdienas steigā sastopamies ar to, ka domājam kaut ko vienu, jūtam kaut ko citu un rīkojamies vēl savādāk. Biodeja māca būt šajā mirklī gan domās, gan jūtās, gan darbībā. Biodeja nodarbību ieguvumi ir tie, ka jūs aiziesiet jūtoties laimīgs, relaksējies un būsiet saskarsmē ar cilvēkiem. Notiek arī bioķīmiskā un neiroloģiskā līdzsvara atjaunošana organismā – virzīta uz labizjūtu. Ja mēs esam labāk integrēti, arī ķermenis un imūnsistēma uz to reaģē ar pozitīvām pārmaiņām. Nervu sistēma ir lielākā balansā, endokrīnā sistēma sāk labāk darboties. Ķermenī notiek pozitīvas pārmaiņas, un iestājas harmonija. Tajā brīdī viss nostājas līdzsvarā. Daudzus cilvēkus šīs izmaiņas pakāpeniski virza uz nozīmīgām izmaiņām viņu dzīvē. Tas ko jūs darāt ar šiem ieguvumiem, protams, atkarīgs no katra paša izvēles un pašreizējās dzīves situācijas. Parasti cilvēkiem samazinās stresa līmenis, uzlabojas komunikācijas spējas un viņu attiecības kļūst arvien labākas.

Komunikācijas uzlabošana

Laimīgs cilvēks ir iecietīgāks, viņam ir vairāk sapratnes un viņš spēj vairāk uzklausīt citus. Tas ir pārsteidzoši, kā divu stundu nodarbība nedēļā spēj uzlabot komunikāciju ar tuviem cilvēkiem. Regulāras biodejas nodarbības palīdz cilvēkiem kļūt atvērtākiem, pārliecinātākiem un pašpārliecinātākiem. Biodeja ceļ pašvērtējumu, nevis stiprina ego. Tā dod pārliecību – es esmu tas, kas es esmu. Un es sev tāds patīku. Tas ir visa pamats. Biodejā var iegūt brīvību no lomām, jo dejā es esmu saule, mēness, daļa no Visuma. Šī pieredze ir ļoti dziedinoša. Tā ir atgriešanās dzīvē. Pēc sesijas tu vairs neesi tāds, kā atnākot. Kaut kas ir mainījies. Tu esi aizgājis un atgriezies jau citāds. Spēja sazināties nosaka relatīvu veiksmi un laimi dzīvē. Tā ietekmē progresu darbā, spēju socializēties, sadzīves laimi un kā cilvēks tiek uztverts sociāli. Vairāk nekā 70% no komunikācijas ir neverbāla. Un šīs ir pašas nozīmīgākās iemaņas. Cilvēki lasa ķermeņa valodu, pirms vēl esat sākuši runāt! Biodeja ir viena no retajām vietām, kur katru nedēļu tiek praktizētas un uzlabotas neverbālās komunikācijas iemaņas.

Uzlabotas attiecības

Biodejas grupās cilvēki atveras, ir patiesi, viņi spēj būt kopā bez maskas, bez  izlikšanās. Pārdzīvojums ir tas brīdis, kad var notikt pārmaiņas. Piemēram, ja pagātnē ir radušās bailes mīlēt, tad tikai jauna pozitīva pieredze un pārdzīvojums šodienā var mainīt negatīvo uz pozitīvo. Mēs savienojam pagātni ar savu dabīgo potenciālu, kurā ir vēlme mīlēt. Pārmaiņas var sākties tad, kad rodas sajūta, ka var uzticēties, un tā ir pati svarīgākā pārmaiņu komponente. Biodeja ir vieta, kur iespējams pāriem atjaunot dziļāku izpratni par sevi un attīstīt savu iekšējo radošo potenciālu un spēju labāk saprasties ar citiem. Biodeja veicina cilvēka integrāciju visos līmeņos – prāts, jūtas un reakcijas. Nereti mēs ikdienas steigā sastopamies ar to, ka domājam kaut ko vienu, jūtam kaut ko citu un rīkojamies vēl savādāk. Biodeja māca būt šajā mirklī gan domās, gan jūtās, gan darbībā. 

Stresa samazināšana

Stress ir būtisks, kad dzīve sāk jūs pārspēt. Tas var būt darbs, finanses, mīlestība, mājas dzīve, vai jebkāds cits dzīves spiediens, kādu mēs visi mēdzam pieredzēt. Biodeja sniedz jums telpu, kurā atgriezties sevī un atkal atgūt līdzsvaru. Dr. Markusa Štuka (Marcus Stueck) pētījumi liecina, ka desmit regulāras biodejas nodarbības rada ievērojamus uzlabojumus vairākos izmērāmos ar stresu saistītos rādītājos – psiholoģiskajos (emociju regulēšanā, veselībā,saikni ar mīlestību pašiem pret sevi un pret otru. Biodejai ir daudz ko piedāvāt pāriem, kā arī tiem, kas vēlas izveidot attiecības vai tiem, kuri atgūstas no šķiršanās negatīvās ietekmes.

Kā  biodeja palīdz?

Ja jūs dzīvojat dusmās, trauksmē vai bailēs, vai esat spējīgi pieņemt labus lēmumus vai atbilstoši reaģēt uz cilvēkiem jūsu dzīvē? Caur biodeju atgriežoties labsajūtas un laimes stāvoklī, cilvēki pieņem labākus lēmumus un atbilstošāk reaģē uz ikdienas dzīves stresiem. Pēc regulārām nodarbībām, cilvēki patiešām uzlabo savas dzīves. Viņi sāk likt dzīvi pirmajā vietā. Viņi vienkārši zin, ka dzīve var tikt dzīvota labākā veidā un viņi sāk to darīt.

Vivencija – potenciāla atmodināšana

Dalībnieka potenciāls tiek atmodināts grupas procesā, esot tagadnē ar pilnu intensitāti. Pilnas intensitātes brīdis, biodejā saukts par vivenciju, var tikt izjusts fiziski, emocionāli, caur kustības prieku, kontakta ar citiem grupas biedriem vai kontaktā ar dabu.

Vivencia (pārdzīvojums) ir pieredze, ko indivīds ar lielu intensitāti gūst  šeit un tagad, spējot  producēt  emocionālus, kinestētiskus un iekšējus organiskus efektus. Vivencia ir intensīvas izjūtas būt dzīvam šeit un tagad. Tā ir dzīves momenta intuīcija. Vivencijas ir durvis, pa kurām mēs ienākam tīrajā esamības telpā, kur vairs neeksistē laiks, kur mēs esam šeit un tagad mūžīgi.

Identitāte un regresija

Biodejā strādā divos stāvokļos – pulsējot starp abiem. Pirmais, mēs strādājam ar identitāti – izraisot spēcīgu pozitīvu izjūtu par to, kas esi. Otrais, ar regresiju – kur cilvēks izšķīst lielākās grupās, apkārtējos, dabā u.c. Šis vilnis, no spēcīgas identitātes līdz izšķīšanai, ļauj identitātei parādīties un ar laiku tikt pakāpeniski pārveidotai.

Piecas Vivencijas līnijas

Rolando Toro izcēla piecas plūsmas jeb ģenētiskā potenciāla līnijas, virzienā uz dzīves paplašināšanos: vitalitāte, afektivitāte, kreativitāte, seksualitāte, transcendence.

Tās piemīt katram cilvēkam un būtisks ir to līdzsvars, tāpēc ikvienā vivencijā sajutīsiet katru no šīm līnijām:

1. Vitalitāte - dabisks dzīvesprieks, spēja just savu enerģiju, intensīvi uztvert pasauli visā tās daudzveidībā. Lai mums būtu garīga un fiziska veselība, vispirms jātraisa sava vitalitāte, kas palīdz sniegties pretī savā dzīvē nepieciešamajam, sasniegt savas vēlmes, realizēt sapņus.


2. Afektivitāte - spēja būt maigam un jūtīgam ik dzīves brīdi,  just un novērtēt mirkļa unikalitāti un vienreizīgumu. Kad dzīvē satiekam "Kādu", mums ir nepieciešamas spējas izrādīt simpātijas un justies pieņemtam. Lai iejustos otra cilvēka vietā, nepieciešama dabiska empātija un afektivitāte.


3. Kreativitāte (radošums) - spēja būt dabiski radošam katru dzīves dienu, ik dzīves mirkli. Mums katram pašam ir  jāveido attiecības ar dzīvi, ar citiem cilvēkiem šajā brīdī, radot potenciālu nākotnei. Kreativitāte ir veids, kā mēs spējam radīt un dzīvot savu dzīvi, būt  ieinteresēti un justies laimīgi veidojot dzīvi kopā ar citiem.


4. Seksualitāte -  dabiska spēja baudīt ik dzīves mirkli fiziski un emocionāli, gūt baudu no spējas justies dzīvam. Seksualitāti varam sajust un izpaust ikvienās attiecībās, ikvienā darbībā, ikvienā  dzīves aspektā, ko veicam savā ikdienā: katrā kustībā, sajūtot pasauli ar savām maņām, satiekot citus. Seksualitāte izpaužas  smaidā, žestā, maigā rokas tvērienā. Caur biodeju  pamazām atklājam daudz sīku nianšu, kas palielina dabisko seksualitāti un spēju būt intimitātē.


5. Transcendence - spēja būt pāri savam personīgam ego, lai sasniegtu augstāku līmeni un integrāciju ar dzīvi, dabu, Visumu. Transcendence ir brīdis, kad izejam ārpus savām robežām. Tas ir solis ārpus šī brīža - atvēršanās paplašinātam cilvēciskajam potenciālam.

Lai mūsu katra cilvēciskais potencials kļūtu pieejams un mēs spētu to izpaust par 100% - dodot un saņemot dzīvē svarīgo, nepieciešama regulāra vivenciju pieredze, darbs ar savas identitātes spēcināšanu, ļaušanās regresijas procesam un visu piecu līniju atraisīšana un padziļināšana. Katra vivencija - tā ir bagātīga jaunas dzīves pieredzes iegūšana.

Esi mīļi gaidīts izdejot dzīvi!